Konserwacja, okresowa wymiana, przechowywanie opon. Ważne zagadnienia

Jeśli stałeś się świeżo upieczonym właścicielem samochodu i niektóre sprawy z nim związane nie są dla ciebie przejrzyste – służymy pomocą. Teraz na tapet bierzemy temat opon. Same terminy opon zimowych i letnich pewnie są wielu osobom raczej znane i wnioskowanie z nazwy, kiedy na nich jeździć, też, lecz różnica pomiędzy nimi może nie być już taka logiczna.

ślady opon na śniegu

Autor: mrhayata
Źródło: http://www.flickr.com
W trakcie trwania roku zawsze następują dwa takie momentykiedy opony trzeba zmienić – krótko mówiąc – przed sezonem zimowym i po zimie. Opony zimowe i opony letnie mają kilka istotnych różnic. Te dotyczące bieżnika rozpoznawalne od razu, inne niezupełnie. Zobacz również: ()

Przede wszystkim opony (Opony do wózków widłowych) letnie są gładsze – mają inny bieżnik. Opony zimowe muszą charakteryzować się świetną przyczepnością do jezdni, dlatego ich bieżnik jest bardziej „agresywny”, gęściej ponacinany i usiany lamelkami. Za sprawą tego rowki wypełniają się śniegiem, a to powoduje lepsze trzymanie się śniegu leżącego już na jezdni. Opony letnie będą ślizgać się na śniegu, co może sprzyjać wypadkom spowodowanym utratą przyczepności. Kolejna istotna różnica to zachowanie się i elastyczność gumy w różnych warunkach pogodowych. Skład mieszanki, z której wykonane są opony na różne pory roku, jest inny, a to powoduje że opony letnie po prostu będą twardnieć przy minusowych temperaturach a to będzie miało wpływ na jakość prowadzenia samochodu. Opony zimowe gwarantują również krótszą drogę hamowania, co jest bardzo ważne na śliskich od opadów i rozjeżdżonego albo nie rozjeżdżonego błota pośniegowego.

W którym momencie zmieniać i gdzie składować opony, których w danej chwili nie potrzebujemy? Zmiany opon letnich na zimowe należy dokonać kiedy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni, dobrze jest znaleźć moment przed pierwszym większym śniegiem. Zwykle większość kierowców stara się załatwić to na początku listopada, jednak nie jest to reguła. Z kolei opon zimowych można się pozbyć kiedy temperatura w ciągu dnia osiąga 12 stopni, ale jeżeli w nocy nadal często są temperatury poniżej zera, odczekajmy jeszcze trochę czasu. Opony można przechowywać u siebie i wybrać przykładowo garaż, strych lub piwnicę (byle temperatury nie były za niskie, jeżeli mówimy o oponach letnich), lub za pewną opłatą przechować u wulkanizatora, który wymienia nam opony po sezonie. Autor:

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: ,