W jaki sposób troszczyć się o pojazd, jakim nieczęsto jeździmy? – poradnik

Ze względu na coraz większe korki mieszkańcy ogromnych aglomeracji chętniej podróżują do pracy komunikacją miejską albo jednośladami aniżeli samochodem. Nawet jeśli samochód został przez nich już zapomniany i korzystają z niego tylko kilka razy w roku, nie zwalnia to z jego systematycznego serwisowania. Ci, którzy myślą, iż okazjonalne używanie auta ułatwia eksploatację jak też redukuje jej koszty, są w błędzie.

Rzecz jasna koszty powiązane z tankowaniem z pewnością będą niższe. Jednakże nazbyt długi spoczynek czterokołowca na pewno odbije się na podzespołach, które w trakcie postoju czasami zużywają się prędzej aniżeli przy normalnej eksploatacji, także serwis aut francuskich (zobacz również regeneracja tylnej belki citroen berlingo) winien być odwiedzany równie systematycznie.

opony samochodowe

Autor: Supermac1961
Źródło: http://www.flickr.com

Co ulega uszkodzeniu w nieczęsto używanym samochodzie? Przede wszystkim znacznie szybciej swe właściwości traci olej silnikowy, szczególnie jeśli jest mineralny. Odporniejsze na zużycie są oleje syntetyczne, które niestety nie za każdym razem nadają się do stosowania we wszystkich pojazdach. W sporadycznie używanym pojeździe olej klubersynth musi być wymieniany nagminniej niż w przypadku typowego użytkowania. Opóźnienie wymiany oleju grozić może nawet zatarciem silnika. W pojeździe, którym jeździ się rzadko, szybszemu zużyciu ulegają również opony. Gumy stojące dłuższy okres w tej samej pozycji nie jedynie znacznie wcześniej parcieją, ale również niemiarowo się eksploatują jak też tracą swą sztywność.

Więcej informacji –

By temu zapobiec, powinniśmy co tydzień lub dwa przesuwać auto o parę centymetrów. Można również po prostu przejechać się nim po okolicy. Z jakiego powodu nie można jeździć na starych oponach? Wiekowe ogumienie może stać się zbyt lepkie bądź stwardnieć i przez to o wiele łatwiej ulegać kruszeniu. Z wiekiem gumy są także coraz to bardziej podatne na odkształcanie. Żywotność rzadko użytkowanych opon na pewno przedłuży wyższe ciśnienie, nie powinniśmy jednakże przekroczyć wartości zalecanych przez fabrykanta o 20%.

Cotygodniowa przejażdżka tak użytkowanym wozem jest nieodzowna nie tylko z punktu widzenia ogumienia, lecz przede wszystkim po to, żeby pozbyć się wilgotności nagromadzonej w silniku, na elementach układu wydechowego, a również w innych podzespołach. Jeżeli tego nie zrobimy, w aucie pojawi się korozja jednego albo kilku podzespołów, jaka może go unieruchomić. Raz w tygodniu dokładnie obejrzyj pojazd. Niekiedy może być potrzebna regeneracja belki Citroen.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,