Gdzie wykorzystuje się aktualnie elektryczne silniki, jakie są ich główne rodzaje i odmiany.

Silniki elektryczne są jednymi z bardzo często używanych urządzeń korzystających z tego medium. W praktyce występują one w większości sprzętów gospodarstwa domowego, w samochodach a nawet sprzęcie komputerowym, nie wspominając już o tym, ile wykorzystuje ich przemysł. Za pomocą silników najróżniejsze linie produkcyjne, urządzenia i maszyny, i ciężko obecnie by było wyobrazić sobie współczesny przemysł bez tych sprzętów.

silnik samochodowy

Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com

Silnik elektryczny ac istnieje w kilku podstawowych rodzajach oraz niezliczonej ilości wymiarów.

Wiarygodna informacja z witryny (https://www.zcipajos.pl/odkurzacze-centralne-stargard/) przyda się każdemu. Więc zapraszamy do przeglądnięcia naszego kolejnego tekstu. Odnajdziesz go pod tym linkiem.

Najmniejsze z nich występują w sprzęcie elektronicznym, na przykład tradycyjne DVD lub CD-ROMY również mają w sobie nieduży silniczek. Z drugiej strony są potężne silniki przemysłowe i kolejowe, które niekiedy ważą kilka ton i wymagające do zasilania potężnego prądu. Podstawowym podziałem silników jest rodzaj zasilania, tu rozróżnić można urządzenia zasilane prądem zmiennym i stałym. W przemysłowych zastosowaniach najczęściej wykorzystywane są silniki prądu zmiennego, za to przemysł i elektroniczny będzie korzystał częściej z drugiego rodzaju. Sprawdź więcej w temacie: .

Sama idea funkcjonowania silników elektrycznych elektrycznego silnika jest bardzo prosta. Silniki złożone są z dwóch głównych elementów, czyli stojana z elektromagnesami oraz wirnika z uzwojeniem twornikowym. Elektromagnesy zlokalizowane w stojanie wytwarzają pole magnetyczne , jakie działa na wirnik powodując jego ruch obrotowy. Oczywiście przez wiele lat doświadczeń i badań rozwinęły najróżniejsze odmiany silników, różniących się znacznie parametrami i mające różnorakie wykorzystanie. Elektryczne silniki to urządzenia wytrzymałe, lecz co jakiś czas konieczne będzie skontrolowanie ich ogólnego stanu.

część składowa

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com

Przeciętna diagnostyka silnika elektrycznego przede wszystkim będzie obejmować skontrolowanie stanu izolacji i uzwojeń, gdyż ewentualne przebicia są bardzo groźne. Sprawdzany jest również stan łożysk, to właśnie one są elementami które się najczęściej wymienia w zdecydowanej większości silników stosowanych w przemyśle i zastosowaniach domowych.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,