Jakie dane są zapisywane przez tachografy?

Posiadacze firm transportowych, którzy funkcjonują w transporcie drogowym, posiadają bardzo wiele różnego rodzaju zadań, które wynikają z faktu prowadzenia działalności w tego typu branży.

kalibracja tachografu

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Wśród wielu z nich istnieje także obowiązek zastosowania i profesjonalnego kalibrowania urządzenia o nazwie tachograf.

samochody - fotogram

Autor: Krzysztof Brożyna
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystuje się je w samochodach ciężarowych oraz trzeba je regularnie kontrolować pod względem zgodności działania z wymaganiami ustawy Komisji Europejskiej. Tutaj należy podkreślić, że montaż i kalibracja tachografu czy sprzętów rejestrujących, może być wykonana jedynie przez sprawdzonych oraz uprawnionych do takich działań instalatorów. Kalibrację tachografu powinno się wykonać w ciągu dwóch tygodni od daty rejestracji samochodu – zarówno w wypadku kupna pojazdu nowego, jak i starszego. Jakakolwiek następna kalibracja tachografu powinna zostać przeprowadzana cyklicznie co dwa lata.
Zainstalowanie tachografów cyfrowych jest wymagane w przypadku samochodów transportowych o dozwolonej masie całkowitej wynoszącej więcej niż 3,5 tony i przeznaczonych do transportu towarów zarejestrowanych po raz pierwszy po pierwszym maja 2006 roku.

Masz trochę wolnego czasu i chcesz poszerzyć wiedzę z powyższego działu? W takim razie wejdź w hiperłącze do strony (http://www.interauto.com.pl/) i tam ciesz się rzetelnymi informacjami.

Należałoby wspomnieć, że tachografy cyfrowe to urządzenia rejestrujące, które sprawdzają pokonaną drogę i oczywiście prędkość samochodu ciężarowego. Wykonują pomiar czasu, punkty usytuowania i aktywność kierującego. Rejestrowane są również zdarzenia oraz informacje odnoszące się do detali takiej kontroli, np.

daty kalibrowania oraz datę naprawy tachografu, w tym informacje identyfikacyjne zakładu, który dane prace przeprowadził. Naturalnie sama kalibracja tachografu to sprawdzenie poprawności działania takiego narzędzia oraz dopasowanie tachografu do danego samochodu.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,