Rożne typy sprężyn

Na zajęciach fizyki raczej wybrani przykładali wagę do problemów objaśnianych przez panią na tablicy. Pojawiały się tam tajemnicze sformułowania, takie jak energia kinetyczna, energia potencjalna pola czy też sprężystości… Trudno oczekiwać radości i entuzjazmu na takie nazwy, jednak dobrze jest posiąść generalne pojęcie, jak tego typu czy inne tajemnicze nazwy oddziałują na znany nam świat. Trudne?

sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Jedynie na początku.

Mamy misję, by rozwiać wszystkie Twoje wahania i dać Ci nowe oraz intrygujące wpisy. Zatem ciekawa informacja (https://lpsp.pl/lekki-woz-gasniczo-logistyczny/) czeka na Ciebie w tym linku.

Energia potencjalna sprężystości to zdolność danej, odkształconej formy, do wykonania jakiejś pracy fizycznej. Jednym słowem: sprężyny. Tu dobrze pomyśleć, jak często widzimy na swojej drodze sprężyny w wielu formach i w przeróżnych zastosowaniach, nieraz zupełnie niedostrzegalne, niedostępne przed wzrokiem niewtajemniczonego.

Prostym przykładem sprężyny jest ten, jaki w pierwszej chwili nasuwa się na myśl: helisoidalny zwój drutu, który reaguje siłą po jego sprężeniu. Tego typu sprężyny odnajdziemy w przeróżnych miejscach, począwszy od zwykłych długopisów, przez amortyzatory samochodowe, do amortyzatorów większych maszyn, jak na przykład wagony kolejowe. Taka pozornie dość prosta konstrukcja to po prostu zrolowany drut czy też pręt o różnych grubościach. Wytwarzanie tego typu sprężyn w Europie i na całym świecie jest najbardziej popularna ze względu na liczne zastosowania.

Innym ciekawym rodzajem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest tak popularna, jednak wszyscy, którzy trzymają w domu różne starszego rodzaju zabawki nakręcane kluczykiem, nakręcane zegarki na rękę czy zegary naścienne, może pojmą, jak często takiego rodzaju sprężysty element stanowił napęd naprawdę istotnych maszyn – także zegarów wież kościelnych i ratuszowych w wielu miastach. Chociaż zegarowe sprężyny takich maleńkich i takich wielkich rozmiarów to dość specjalistyczne części, tego typu sprężyny nadal są obecne w licznych rozwiązaniach technologicznych i wytwarzane w europejskich krajach.

Poza tymi dwoma, przychodzącymi na myśl się jako pierwsze, przykładami, fabryki wytwarzające elementy sprężyste oferują ogromną gamę innych produktów: sprężyny do kompresji, do rozciągania, taśmowe, a nawet tak zwyczajne części jak kółeczka do kluczy… A wszystko to opiera się właśnie na elementarnej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,